Menu

fotografia i podróże- małe i duże

fotografia i podróże, czyli to, co lubię najbardziej:

Puszcza Białowieska

edi-125

Puszcza Białowieska leży na pograniczu Polski i Białorusi. Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce, został utworzony w 1932 r. i obejmuje 105,17 km² w tym ochronie ścisłej podlega 57,25 km². Jego zadaniem jest ochrona ostatnich w Europie lasów pochodzenia naturalnego, częściowo o charakterze pierwotnym. Na teren rezerwatu ścisłego można dostać się tylko z przewodnikiem, wycieczki organizowane są przez PTTK (cena to 144 PLN za całą grupę, przeważnie 12-14 osobową). Najpierw przechodzi się przez Park Pałacowy, w którym niegdyś mieściła się rezydencja myśliwska carów Rosji:

20160903_101518Dawny dworek Gubernatora Grodzieńskiego, obecnie zajmowany przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej.

 W Miejscu dawnego Pałacu Carskiego (który spłonął w wyniku bombardowania w 1944 r) znajduje się obecnie muzeum oraz hotel, należy się tam udać w celu zakupienia biletu do Parku Narodowego.

Białowieża

Park Pałacowy, Białowieża

Park Pałacowy, Białowieża

Po przejściu przez ogród oraz polanę znajdującą się za nim docieramy do drewnianej bramy

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Rezerwat ochrony ścisłej został wpisany na listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO

Puszcza Białowieska

Podczas 3 godzinnego spaceru podziwialiśmy różne gatunki kilkusetletnich drzew, powalone, martwe pnie, które rozkładają się od dziesiątków lat oraz wszechobecne porosty i grzyby. Niestety nie udało się spotkać żadnego dzikiego zwierzęcia. Nie spodziewałam się zobaczyć tam żubra, ale liczyłam na sarny, jaszczurki lub jakieś ciekawe ptaki, niestety- wszystkie gdzieś pouciekały.

Na pocieszenie udaliśmy się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów:

Można tam oglądać także inne zwierzęta

Tarpany

Tarpany

Ryś

Ryś

Jeleń

Jeleń

© fotografia i podróże- małe i duże
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci